Milli Mücadele yıllarında, Larnaka Sancağına Bağlı yerleşim birimlerinde Kıbrıs Türkünün şeref, namus ve haysiyetini koruma mücadelesi verirken şehit düşenler ve bu mücadele sırasında kayıp olanlar bugün İskele ’de Larnaka Şehitler anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. Larnaka Şehitler anıtı önünde yer alan tören protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başladı.

Daha sonra saygı duruşu, saygı atışı ve ardından da İstiklal marşının okunmasıyla bayraklar göndere çekildi.

Tören de günün anlam ve önemine ilişkin ilk konuşma yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu,Rumların 1963 yılında Enosis hayaliyle Ada’da katliamlar yaptığını ve Noel’i kana buladığını anımsatarak varoluş mücadelesi yıllarındaLarnakaya bağlı yerleşim yerlerinde 173 şehit verildiğini söyledi.

Sadıkoğlu “yaşanan acılardan sonra bilinmesini isterim ki geçmişini bilmeyen toplumlar geleceklerine yön veremezler, geçmiş unutulmamalıdır. Başımızı yastığa rahatça koyabiliyorsak kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin ay yıldızlığı bayrağımız için verdiği mücadele sayesindedir dedi.

Sadıkoğlu, konuşmasını milli mücadele yıllarında şehit düşenleri rahmet ve saygıyla anarak tamamladı.

İskele Mücahitler Derneğinden Ali Abdurrahmanoğlu da Larnaka halkının Rumların Enosis hayaline karşı kahramanca mücadele ettiğini ve bu uğurda şehit ve kayıplar verdiğini anlattı.

Bölge okul öğrencilerinin okudukları şiirlerle devam eden Larnaka Şehitlerini anma töreni okunan dua ile sona erdi.


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/kktcsehi/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/kktcsehi/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853